Okul Dönüşümleri ve Kayıt Bölgeleri Hakkında Genelge

14 Temmuz 2012 Cumartesi 09:05

MEB Yayımladığı yazı ile öğrencilerin ikametlerine en yakın okula gitmeleri konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Okul Dönüşümleri ve Kayıt Bölgeleri Hakkında Genelge
MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü valiliklere gönderdiği yazı ile Okul Dönüşümleri ve Kayıt Bölgelerinin Belirlenmesi açıklık getirdi.
 
Gönderilen yazıda; 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamaları kapsamında tüm resmi ilköğretim kurumlarının ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak dönüştürüldüğü, bunlardan kurum türlerinde yanlışlık yapılanlar için süresi içinde formata uygun şekilde gönderilen düzeltme talepleri işleme alınarak sistemin kapatıldığı belirtilmektedir.
Birinci sınıfa başlayacak çocuklar (2006 doğumlular ile 2007'den Ocak-Mart doğumlular zorunlu, Nisan-Eylül doğumlular isteğe bağlı) ile ara sınıf öğrencilerinin kayıt ve nakil bölgelerinin belirlenmesi amacıyla adres bilgileri e-okul üzerinden il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderildiğine değinilmektedir.
 
Öğrenci yerleştirme komisyonları kurularak öncelikle ilkokul kayıt bölgelerinin oluşturulması, Komisyonlar "e-okul mem işlemleri" bölümünden ilkokul ve ortaokullar için ayrı ayrı kayıt bölgeleri oluşturacak, önceki yıllardan adres bilgisi bulunmayan okullar için ilgili ekrandaki "eski sistem okul kayıt bölgelerini görmek için" ve "kayıt bölgesi belirlenmemiş adresler" adlı raporlardan yararlanılması istenmektedir.
İlkokulların kayıt bölgeleri oluşturulurken birinci sınıflara yeni kayıt ile kademeli dönüşümler de dikkate alınarak 1-4 vc 6-8 inci sınıfların nakil işlemleri göz önünde bulundurulacaktır. Ortaokul lamı kayıt bölgeleri oluşturulurken ise, 5-8 inci sınıflar için kayıt-nakil, dönüşümlü olarak imam hatip ortaokuluna dönüşecek okullar için 2-4, 6-8 inci sınıfların kayıt-nakil durumları değerlendirilecektir.
 
İlkokul ve ortaokullar için kayıt bölgesi belirleme çalışmaları en geç 20 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlanacak. 23 Temmuz 2012 tarihinde ise birinci sınıfların aday kayıtları sistemden yapılarak vatandaşlarımızın bilgisine sunulması istenmektedir.
 
Okul kayıt bölgelerinin oluşturulmasında Milli Eğitim Bakanlığının Stratejik Planında da yer alan hedeflerin dikkate alınarak sınıf mevcutlarının ideal seviyede tutulması ve öğrencilerin ikametlerine en yakın okula yerleştirilmesinin sağlanması, hiçbir veli ve öğrencininmağduriyetine sebep olunmaması, özellikle okul dönüşümlerinde kurum türleri bazında gerekli düzeltmelerin titizlikle ve zamanında yapılması istenmektedir.
 
A. Rasim Asker
 

Yorum Gönder

@name x