Teknoloji Tasarım Dersi’ne Ne Oldu?

16 Haziran 2012 Cumartesi 17:25

4+4+4 sistemiyle birlikte yenilenen ortaokul ders çizelgesinde yer alan dersler arasından teknoloji ve tasarım dersi neden kaldırıldı?

Teknoloji Tasarım Dersi’ne Ne Oldu?

4+4+4 sistemiyle birlikte yenilenen ortaokul ders çizelgesinde yer alan dersler arasından teknoloji ve tasarım dersi kaldırıldı.2006 yılında değişen öğretim programıda kısa sürede köklü bir dersi tamamen okul sisteminden silecek şekilde ortadan yok etti. Amerikada 2000 yılında tüm yurttaşları için bir standarda kavuşturduğu “teknoloji okuryazarlığı” kavramına ilk ve ortaöğretim okullarında “Technology Education”, Birleşik Kırallığın tüm ülkelerinde ilkokul eğitiminden başlayarak ortaeğitimin sonuna kadar uyguladığı “Design and Technology” dersine, Almanya’da “Technik”, Brezilya’da “Educação Tecnológica”, Finlandiya’da “Teknologia”, Hırvatistan’da “Tehnička”, Fransa’da “Technologie”, Belçika’da “Technologie”, İspnya’da “Tecnologia”, İtalya’da “Tecnica”, İzlanda’da “Hönnun og smíði”, Norveç’de “Teknologi og design”, Portekiz’de “Tecnológica”, Yunanistan’da “Texnologia” adıyla yer verdiği bu derse bizim çocuklarımızın ihtiyacı olmadığı kararlaştırılmış. Bizim gelecekte teknoloji üretmemiz yerine ucuz iş gücü oluşturmamız, var olan teknoljileri anlamamız yerine onun birer kötü kullanıcısı olmamız, yeni ürünler tasarlamamız değil tasarlanan ürünleri satın alıp tüketmemiz bize biçilen rol olmuş anlaşılan. Böylece aslında dünyanın üretime, tasarlamaya dayalı ilk ve en eski eğitim anlayışını yansıtan, türk eğitim sisteminin ahilikle başlayan, köy enstitülerine, oradan öğretmen okullarına ve nihayet genel eğitimine uzanan üretime dayalı eğitimin en köklü ve geleneklerini yansıtan derside yok edilmiş oluyor. Anlaşılan daha fazla teorik Matematik ve Fen ve daha fazla Din yeni eğitim anlayışının çehresini oluşturuyor. Biraz bilim, biraz ilahiyat, üreten değil tüketen bir toplum yeni nesle kazandırılacak kimlik olacak anlaşılan. Bunu bu noktaya getiren 2006 programını kendi alanları olmadığı halde 1,5 ayda hazırlayan komisyona ve benim dediğim doğrudur anlayışıyla bu saçmalığa zemin oluşturan kişiye ithaf olunur.

abbasguclu.com.tr

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

dominic 3 yıl önce yorumlandı

nakışçılar beslenmeciler bu dersi anlayamayan sürekli yakınan kaldırılması gerek diyen felaket tellallarına sesleniyorum kendi bacağınıza kurşun sıktınız geleceği parlak tek dersin ortadan kalkmasını sağladınız tebrikler! işte belge http://yuregir.meb.gov.tr/haberservisi/ekler/ilce2012/20061201291620120620163242.pdf

0 Kişi beğendi.