İlköğretimde Haftalık Ders Saatleri 25 e Düşürülüyor

06 Mart 2012 Salı 10:33

İlköğretimde Haftalık ders saatleri 25 e düşürülüyor

İlköğretimde Haftalık Ders Saatleri 25 e Düşürülüyor
İlköğretimde Haftalık Ders Saati 30 ‘dan 25′e Düşürülecek.
Yenilenen müfredatla daha ilk yılda çocuklara akademik bilgiler vermek yerine oyunla eğitim esas alınacak. Çocuklara birinci sınıfta okuma yazma öğrenmeleri için baskı yapılmayacak. Çocuklar daha ilk aylarda okuma yazma yarışına sokulmayacak. Hatta birinci sınıflar için her yıl mart ayında yapılan okuma bayramları yıl sonuna çekilecek. Birinci sınıf öğrencilerine okuma yazma öğrenmesi için yıl sonuna kadar geniş bir süre verilecek.

İlköğretimde yeni dönem

Bakanlığın çalışmasında temel eğitimde yani ilk 4 yılda öğrencilere fazla akademik bilgi verildiğine dikkat çekiliyor. “oysa diğer ülkeler çocuklara dersi oyunla öğretiyor” deniliyor.

Türkiyede ilkokulda haftalık ders saatinin 30, diğer ülkelerde 25 olduğundan yola çıkılarak düzenleme yapılacak. Hem ilkokul müfredatı yenilenecek hem de ders saati azaltılacak yani ilkokulda Haftalık Ders Saati 30 ‘dan 25′eDüşürülecek. Çalışmanın gelecek eğitim öğretim yılına yetişmesi planlanıyor.

Yeni düzenlemenin bir de öğretmen ayağı var. Kademeli geçiş uygulandığında, sınıf öğretmenleri için de düzenlemeye gidilecek. Çünkü artık 5. sınıftan itibaren alan öğretmenleri devreye girecek. Bu yıl 4 ve 5. sınıfı okutan sınıf öğretmenleri de gelecek yıl birinci sınıflara ders verecekler .

Bu tabloda birinci sınıfı okutacak öğretmen sayısında bir yığılma olur mu sorusuna bakanlık yetkilileri hayır yanıtını verdi.

Gelecek yıl hem 6 yaş hem de 7 yaş grubunun birinci sınıf öğrencisi olacağı hatırlatıldı, öğretmen sayısı ile birlikte birinci sınıfta öğrenci sayısı da artacak denildi.

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yıldız 4 yıl önce yorumlandı

oyun oynayacaklarsa ana okulunda oynasınlar.okuma yazma yok diyorlar,sonrada okuma bayramı sene sonunda olacak diyorlar.anlamadım gitti.bana mümkünse 7 yaş grubunu versinler.daha az sorun yaşarız.6 ve 7 yaş grubu birlikte 2 .sınıf olacaklar.benim kafam basmadı anlayanlar anlamayanlara anlatsın.........

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bir garip Veili 4 yıl önce yorumlandı

okullar vatandaşların çocuklarının bakımının yapıldığı kreşhaneler haline getirilecek. ne güzel vatandaş evde çocuğuyla ilgilenmek durumunda kalmayacak bundan güzel bir uygulama var mı sayın bakanımızın gözzzzzzzzzzzlerinden öperim ve kendisi kutlarım vatandaşa yalakalık ancak bu kadar yapılır . ha eğitime gelince canım varsın olmaasın nasıl olsa 15 mayıstan sonra bakanımız yerini başka bir bakana bırakır devletin diğer işlemeyen kısımları işleritir. kendiini canı gönülden kutluyorum bu yüzyılın göndürğü en müthiş bakan saygılar

0 Kişi beğendi.